Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Różnice międzykulturowe 20-2F-RMI1
Wykład (WYK) Semestr letni 2019/2020

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

• Boski Paweł, 2009, Kulturowe ramy zachowań społecznych. Podręcznik psychologii międzykulturowej, Wyd. PWN, Warszawa.

• Trompenaars Fons, Charles Hampden-Turner, 2002, Siedem wymiarów kultury, Oficyna Ekonomiczna, Kraków.

• Mikułowski Pomorski Jerzy, 2003, Komunikacja międzykulturowa. Wprowadzenie, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków.

• F. Price Wiliam, H. Crapo Richard, 2003, Psychologia w badaniach międzykulturowych. Czy ludzie wszędzie są tacy sami? GWP, Gdańsk.

• Marcjanik Małgorzata (red.), 2007, Grzeczność na krańcach świata, Wydawnictwa akademickie i profesjonalne, Warszawa.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin pisemny, aktywność konwersatoryjna

Korekta metod i kryteriów oceniania na czas edukacji on-line:

- Praca pisemna pt. "Rola różnic międzykulturowych w społecznych reakcjach na pandemię koronawirusa COVID 19 na przykładzie wybranych krajów" (czas nadsyłania: 31 maja)

- Test on-line przeprowadzony przy pomocy narzędzia FORMS - 18 czerwiec, godz. 10.00

Zakres tematów:

Wykłady:

1. Jawne i ukryte różnice międzykulturowe

2. Postrzeganie różnic, filtry kulturowe i kompetencje międzykulturowe

3. Etnocentryzm, stereotypy i uprzedzenia

Na adresy: socjologiakultury2018@gmail.com oraz s.komunikacji@gmail.com zostały przesłane dwie prezentacje w Power Point z komentarzem pisemnym: wykład nr 2 pt. „Różnice międzykulturowe. Postrzeganie (2)” i wykład nr 3 pt. „Stereotypy i uprzedzenia”. Kolejne wykłady będą przesyłane przez pocztę USOS - proszę aktywować swoje konta w domenie APS (jeśli wcześniej nie były używane). Proszę o zadawanie pytań do wykładu drogą mailową lub przez Skype.

Niniejsze materiały edukacyjne stanowią utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24, poz. 83 t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1231) i podlegają ochronie prawnej. Obowiązuje całkowity zakaz wykorzystywania ich w celach zarobkowych.

Niedozwolone jest korzystanie z niniejszych materiałów (w tym w szczególności ich dalsza publikacja i udostępnianie) bez zgody autora poza przypadkami dozwolonego użytku chronionych utworów określonego przepisami ustawy. Studenci doktoranci i pracownicy APS są w szczególności uprawnieni są do korzystania z pojedynczych egzemplarzy utworu w zakresie własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

4. Komunikacja międzykulturowa: werbalna i niewerbalna

26.03.20 przez USOS APS został posłany studentom 4 wykład z Różnic międzykulturowych w Power Point z komentarzami autorskimi na temat komunikacji werbalnej.

5. Kultury niskiego i wysokiego kontekstu

2.04.20 przez USOS APS został posłany studentom 5 wykład z Różnic międzykulturowych w Power Point z komentarzami autorskimi na temat komunikacji niewerbalnej.

6. Grzeczność / Geografia myślenia: greckie sylogizmy vs chińskie tao

8.04 przez USOS APS został wysłany studentom 6 wykład z Różnic międzykulturowych w Power Point z komentarzami autorskimi na temat językowych i pozajęzykowych aspektów grzeczności oraz różnic w zachodnim i wschodnim myśleniu.Dodatkowo przesłano pdf z krótką przypowieścią chińską.

7. Kultura zachodnia vs wschodnia

16.04 przez USOS APS został posłany 7 wykład z Różnic międzykulturowych w Power Point z komentarzami autorskimi na temat kultury Wschodu i Zachodu.

Link do prezentacji: https://apsedupl-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/pasamon_aps_edu_pl/EV8OpAJS8f9PtWspVK68UfgBvYDGfMovEgUJMgVq_WZlTg?e=VQzOs3

Dodatkowo, przesłałam plakat poświęcony chińskiej kulturze biznesu.

Informuję także, że od przyszłego tygodnia uruchamiam konsultacje indywidualne za pośrednictwem poczty elektronicznej w godzinach dyżurów: środy 14.00-15.00 i czwartki 10.30-11.30. W czwartki, można łączyć się ze mną taże za pomocą Skype'a lub MS Teams.

8. Orientalizm vs okcydentalizm

23.04 przez USOS APS został posłany studentom 8 wykład z Różnic międzykulturowych pt. Orientalizm i okcydentalizm zaopatrzony w komentarz pisemny/autorski Zainteresowanych kulturą świata arabskiego odsyłam do wznowionego pomocnika historycznego "Polityki" pt. Dzieje Arabów (nr 2/2020).

W załączniku do prezentacji, przesłałam Państwu artykuł A. Szostkiewicza pt. Strach przed Arabami i strach Arabów, pochodzący z powyższego źródła.

9. Taharrusz dżamaa na ulicach europejskich miast. Studium przypadku.

30.04 przez USOS APS został posłany studentom link do 9 wykładu z Różnic międzykulturowych pt. "Taharrusz dżamaa na ulicach europejskich miast. Studium przypadku" z komentarzem autorskim, pisemnym do slajdów.

Link do wykładu: https://apsedupl-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/pasamon_aps_edu_pl/EVWeO_LeWgxGhlL6mGVVUrMBUOcHyxs83UJ6J4aelTOAoQ?e=j9Apzo

Wykład powstał na podstawie publikacji: Barbara Pasamonik, Cultural Barbarism in Relation to Women? Huntington’s Theory and the German Case of Mass Sexual Assaults on New Year’s Eve 2015, The Review of Faith & International Affairs, 2019, Vol. 17, issue 1, pp. 89-103. Artykuł jest dostępny na Academia.edu.

10. Afera wokół karykatur Mahometa - case study konfliktu międzykulturowego

7.05 przez USOS APS został posłany studentom 10 wykład z różnic międzykulturowych pt. Afera wokół karykatur Mahometa - case study konfliktu międzykulturowego. Prezentacja w PP jest zaopatrzona w komentarz autorski.Historię karykatur owego konfliktu omawiam szerzej w swoim artykule pt. Wolność słowa, prasy i religii w wielokulturowej Europie (na przykładzie konfliktu wywołanego przez publikację karykatur Mahometa), [w:] Multikulturalizm w sferze mediów, pod red. M. Ratajczak, Wroclaw 2007. Dostęp: https://www.academia.edu/38714275/Wolność_słowa_prasy_i_religii_w_wielokulturowej_Europie._Na_przykładzie_konfliktu_wywołanego_przez_publikację_karykatur_Mahometa

11. Typologie i wymiary kultur

• wielka piątka Geerta Hofstede

• siedem wymiarów kultury Fonsa Trompenaarsa

14.05 przez USOS APS został posłany studentom 11 wykład z różnic międzykulturowych pt. Psychologiczne wymiary kultur (1). Prezentacja w PP zawiera komentarz autorski.

12. Typologie i wymiary kultur (2)

• dziewięć wymiarów kultury w projekcie GLOBE

21.05 przez USOS APS został posłany studentom 12 wykład z różnic międzykulturowych pt. Psychologiczne wymiary kultur (2). Prezentacja w PP zawiera komentarz autorski.

13. Kulturowe mapy świata

-Koncepcja wartości Shaloma Schwartza

-Globalne przemiany w systemach wartości: Światowy Sondaż Wartości

-Geografia moralności: teoria fundamentów moralnych Jonathana Haidt’a

28.05 przez USOS APS został posłany studentom 13 wykład z Różnic międzykulturowych - Kulturowe mapy świata (prezentacja z komentarzem).

14. Tolerancja w społeczeństwie wielokulturowym: dylematy i wyzwania

W ramach podsumowania wykładu, na pocztę APS został wysłany autorski tekst o tolerancji jako wyrazku kulturowym (jej europejskiej historii, ideologicznej karierze oraz partykularnym charakterze) pt. Tolerancja: filozoficzne meandry i kulturowe paradoksy.

Metody dydaktyczne:

Metoda podająca z prezentacjami w Power Point. Elementy konwersatorium.

Korekta metod dydaktycznych na czas edukacji on-line:

przesyłanie studentom przez pocztę USOS wykładów w Power Point z komentarzem (z możliwością zgłaszania pytań i uwag przez pocztę APS lub Skype).

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy czwartek, 11:40 - 13:15, sala 1115/1116
Barbara Pasamonik 57/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek dydaktyczny - główny A
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-02-19)