Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia wychowania [PE-3F-HWI] Semestr zimowy 2021/2022
Ćwiczenia, grupa nr 3

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Historia wychowania [PE-3F-HWI]
Zajęcia: Semestr zimowy 2021/2022 [2021Z] (zakończony)
Ćwiczenia [CW], grupa nr 3 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy piątek, 13:30 - 15:05
sala 3634
Budynek z aulami C jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 25
Limit miejsc: (brak danych)
Prowadzący: Hanna Markiewicz
Literatura:

1. Likurg jako organizator wychowania w Sparcie, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

2. Poglądy pedagogiczne Kwintyliana, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

3. Reguła zakonu benedyktynów, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

4. Założenie Akademii Krakowskiej dwa dyplomy fundacyjne, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

5. Wychowanie w terminie, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

6. Poglądy pedagogiczne Jana Ludwika Vivesa, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

7. Andrzej Frycz Modrzewski o wychowaniu i szkole, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

8. John Locke, Z myśli o wychowaniu, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

9. Stan oświaty w Polsce w II połowie XVIII wieku w ocenie Hugona Kołłątaja, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

10. Poglądy i reformy pedagogiczne Stanisława Konarskiego (Mowa jak od wczesnej młodości wychować uczciwego człowieka i dobrego obywatela, O obowiązkach, zaletach i obyczajach nauczycieli i profesorów, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

11. Grzegorz Piramowicz, O powinnościach nauczyciela, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 1.

12. Przepis dla szkół parafialnych, w: Materiały do ćwiczeń z historii wychowania, cz. 2.

13. Jan Henryk Pestalozzi, Jak Gertruda uczy dzieci swoje, w: Materiały do ćwiczeń z historii wychowania, cz. 2.

14. Herbert Spencer, O wychowaniu umysłowym, moralnym i fizycznym, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 2.

15. Urządzenie szkół miejskich i wiejskich elementarnych, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 2.

16. Stanisław Staszic, O edukacji publicznej, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 2.

17. Ewaryst Estkowski i jego stanowisko pedagogiczne, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 2.

18. A. Świętochowski, O średnim wykształceniu kobiet, O wyższym ukształceniu kobiet, w: Pedagogika polskiego pozytywizmu opracował Ryszard Wroczyński.

19. A. Głowacki (B. Prus), w: Pedagogika polskiego pozytywizmu opracował Ryszard Wroczyński.

20. Józef Dietl, O szkolnictwie w Galicji, w: Źródła do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej, wyboru dokonał i opracował Stefan Wołoszyn, t. 2.

21. Koncepcja wychowania państwowego i narodowego, idea szkoły jednolitej i jej realizacja, w: Stanisław Mauersberg, Komu służyła szkoła w II Rzeczypospolitej?

Zakres tematów:

1. Ćwiczenia wstępne.

2. Wychowanie w starożytności.

3. Wychowanie w średniowieczu.

4. Oświata europejska w dobie humanizmu.

5. Wychowanie nowożytne i jego przedstawiciele.

6. Oświata w Polsce w II połowie XVIII wieku.

7. Komisja Edukacji Narodowej.

8. Liberalizm w wychowaniu.

9. Herbert Spencer.

10. Działalność oświatowa Izby Edukacji Publicznej.

11. Polska myśl pedagogiczna pod zaborem pruskim.

12. Pozytywizm warszawski.

13. Józef Dietl.

14. Koncepcja wychowania państwowego i narodowego.

Uwagi:

gr ćw I DZPE 3

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-02-19)