Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Współczesne problemy socjologii [PE-2F-WSO] Semestr zimowy 2019/2020
Wykład, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Współczesne problemy socjologii [PE-2F-WSO]
Zajęcia: Semestr zimowy 2019/2020 [2019Z] (zakończony)
Wykład [WYK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy wtorek, 11:40 - 13:15
sala 3139 (aula C)
Budynek z aulami C jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 132
Limit miejsc: (brak danych)
Prowadzący: Kazimierz Frieske
Literatura:

Henryk Domański: Struktura społeczna, Scholar

Kazimierz Frieske: Zamienił stryjek... 'społeczne' na 'rynkowe', w: M. Bednarski, K. Frieske(red.): Zatrudnienie na czas określony w polskiej gospodarce. Społeczne i ekonomiczne konsekwencje zjawiska, IPiSS

C.W. Mills: Wyobraźnia socjologiczna, PWN,

M. Sandel: Czego nie można kupić za pieniądze, Kurhaus

Zakres tematów:

1/ Przedmiot socjologii: społeczeństwo. Morfologia społeczna czyli pytanie o strukturę społeczną Mills: w jaki sposób struktura społeczna kształtuje losy ludzi. Wymiary struktury społecznej: czy 'młodzież' to kategoria struktury społecznej ? 'Porządek społeczny' i redukcja niepewności. Gospodarka rynkowa - tak; społeczeństwa rynkowe - nie, (M. Sandel): porażki neoliberalizmu;

2/Idea 'społeczeństwa otwartego' i koncepcja merytokracji. Mobilność społeczna- wynik empiryczne. W jakiej mierze we współczesnych społeczeństwach spełniony jest postulat 'równych szans' ? Strukturalne mechanizmy dziedziczenia położenia w strukturze społecznej ? Czy edukacja jest skutecznym mechanizmem 'wyrównywania szans' Struktura współczesnego społeczeństwa polskiego.

3/Nierówności społeczne: 'within' and 'between'. Czy lepiej jest być bogatym w biednym społeceństwie czy biednym w społeczeństwie bogatym ?Historyczny wgląd w w nierówności dochodowe: Rzym z II p.n.e. i Bizancjum w końcu I tysiąclecia. Koncepcja 'inequality treshold' B. Milanovica. Dochodowy wymiar struktury społecznej we współczesnej Polsce. Problemy warsztatowe: jak mierzyć nierówności dochodowe ?

4/ Bieda: sposoby pomiaru. Problem 'dziedziczenia biedy': idea kultury ubóstwa i jej kontestacje; Hipoteza 'welfare dependency': czy bezpośrednie transfery finansowe trwale modyfikują strukturę społeczna ?

5/ Przemiany rynków pracy: czy elastyczne formy zatrudnienia zwiększają dynamikę PKB - spory o rezultaty deregulacji. Nowe formy zatrudnienia: prekariat i tzw. 'platform economy'. Psychologia bezrobocia: czy lepszy wróbel w garści...? Ulotny urok automatyzacji: rynek pracy i zmiany demograficzne

Metody dydaktyczne:

Wykład wspierany prezentacjami i materiałami audiowizualnymi

Metody i kryteria oceniania:

Końcowy test wielokrotnego wyboru; zalicza 60 % poprawnych odpowiedzi. Dla chętnych: ustny egzamin końcowy

Uwagi:

gr wykładowa I DUPE

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-02-19)