Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Współczesne nurty filozofii [AK-0F-WFN] Semestr zimowy 2019/2020
Wykład, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Współczesne nurty filozofii [AK-0F-WFN]
Zajęcia: Semestr zimowy 2019/2020 [2019Z] (zakończony)
Wykład [WYK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy wtorek, 15:20 - 16:55
sala 1209/1210
Budynek dydaktyczny - główny A jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 41
Limit miejsc: (brak danych)
Prowadzący: Jarosław Janowski
Literatura:

Kuderowicz Z. (red.), Filozofia XX wieku, tom 1-2, Warszawa 2002.

Miś A., Filozofia współczesna. Główne nurty, Warszawa 2002.

Opara S., Filozofia. Współczesne kierunki i problemy, Warszawa 2002.

Russell B., Dzieje filozofii zachodu i jej związki z rzeczywistością polityczno-społeczną od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego, Fundacja Aletheia, Warszawa 2000 (wybrane fragmenty).

Tatarkiewicz W., Historia filozofii, tom 3 (wybrane fragmenty), PWN, Warszawa 2003.

Zakres tematów:

1. Zagadnienia wstępne. Dziedziny i zagadnienia filozofii. Współczesna kondycja filozofii na tle innych dziedzin nauki i kultury.

2. Pozytywizm. Osoba i poglądy A. Comte’a. Główne cechy charakterystyczne dla tego nurtu filozoficznego. Kolejne etapy „rozwoju” pozytywizmu: empiriokrytycyzm, scjentyzm, poglądy filozoficzne L. Witgensteina, filozofia analityczna, filozofia Koła Wiedeńskiego i jego kontynuatorów (neopozytywizm, pozytywizm logiczny).

3. Pragmatyzm. Główni przedstawiciele: Ch.S. Pierce, W. James, J. Dewey. Podobieństwa i różnice pomiędzy pragmatyzmem a pozytywizmem. Pragmatyczna teoria prawdy. Maksyma pragmatyczna i problem asercji.

4.Filozofia życia. Antyesencjalizm i krytyka europejskiej kultury u F. Nietzschego. Antynaturalizm metodologiczny i ontologiczny W. Dilthey’a. Intuicjonizm H. Bergsona.

5. Egzystencjalizm. Specyfika idei egzystencji u przedstawicieli nurtu: S.Kierkegaarda, K. Jaspersa, J-P. Sartre’a i M. Heideggera. Kryzys egzystencjalny, sytuacje graniczne, rzucenie w świat jako podstawa ludzkiej egzystencji.

6. Fenomenologia. Przedstawienie głównych postulatów fenomenologii na przykładzie filozofii Edmunda Husserla. Istota tzw. fenomenów. Metoda „redukcji fenomenologicznej”. Znaczenie intuicji w procesie poznania.

7. Kolokwium końcowe.

Metody dydaktyczne:

1. Metoda podająca treści programowe wraz z prezentacjami najważniejszych zagadnień w Power Point (do użytku studentów).

2. Wskazywanie egzemplifikacji filozoficznych pojęć z zakresu wybranej problematyki w codziennym funkcjonowaniu i myśleniu człowieka oraz jego sferze społecznej i politycznej.

Metody i kryteria oceniania:

Kolokwium pisemne, w tym weryfikacja zapoznania się przez studenta z materiałami przedstawianymi na wykładach oraz weryfikacja zapoznania się z literaturą filozoficzną.

Nakład pracy studenta:

1. Udział w wykładach: 15 h

2. Przygotowanie się do egzaminu końcowego: w tym opracowanie przedstawionych na wykładzie treści w oparciu o prezentacje Power Point oraz zapoznanie się z wybraną literaturą filozoficzną i logiczną - 15 h

Uwagi:

gr wykładowa I DUSC

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-02-19)