Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Osoba chora w rodzinie [20-1S-OCR1] Semestr letni 2018/2019
Wykład, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Osoba chora w rodzinie [20-1S-OCR1]
Zajęcia: Semestr letni 2018/2019 [2018L] (zakończony)
Wykład [WYK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy czwartek, 9:50 - 11:25
sala 1204
Budynek dydaktyczny - główny A jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 13
Limit miejsc: (brak danych)
Prowadzący: Anna Kruk
Literatura:

Literatura:

1. Poradnik praktyczny dla seniora: edukacja do starości, profilaktyka, aktywacja. Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, Poznań 2017.

2. Leszczyńska - Rejchert Anna: Praca socjalna z seniorami w perspektywie geragogiki. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Olsztyn 2016.

3. Lach Daniel Eryk: Niesamodzielność jako ryzyko socjalne. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań 2018.

4. Möse Josef Richard, tł. Dąbrówka Marcin: Opieka nad chorym w domu: jak pomóc w potrzebie i na starość. Oficyna Wydawnicza „ABA”, Warszawa 2014.

Literatura uzupełniająca: Poradniki medyczne dotyczące profilaktyki medycznej, dostępne w ośrodkach zdrowia, szpitalach, ulotki dotyczące chorób i postępowania profilaktycznego, jak i zdrowotnego.

Zakres tematów:

Rola opiekuńczo-pielęgnacyjna rodziny. Choroba jako problem rodziny. Profilaktyka i ochrona zdrowia rodziny. Polityka zdrowotna państwa na rzecz obywateli jako kategoria polityki społecznej. Główne choroby społeczne a zagrożenia współczesnej rodziny. Styl życia, odżywianie a zdrowie. Sport a zdrowie rodziny. Seniorzy i ich zdrowie w rodzinie. Choroby wieku starczego. Kwestie funkcjonalne i emocjonalne ciężkiej choroby w rodzinie. Strategie radzenia sobie z problemem choroby w rodzinie. Zły stan zdrowia w perspektywie społecznej (wg Anthony Giddensa oraz innych współczesnych socjologów). Jakość życia w chorobie. Założenia opieki paliatywno-hospicyjnej. Formy opieki nad chorymi w stanie terminalnym. Ruch hospicyjny w Polsce i na świecie. Pacjenci hospicyjni, ich rodziny i wolontariat. Śmierć jako konsekwencja choroby w rodzinie.

Uwagi:

gr wykładowa dla II DZPS/PSR

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-02-19)