Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Polityka lokalna wobec dzieci i młodzieży

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: IP-2F-PLD
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Polityka lokalna wobec dzieci i młodzieży
Jednostka: Instytut Pedagogiki
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 2.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Pełny opis:

Pojęcie, zakres oraz geneza polityki lokalnej. Zasady i instrumenty polityki lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem działań skierowanych do dzieci i młodzieży. Podmioty polityki lokalnej; uczestnictwo dzieci i młodzieży w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. Modele polityki społecznej i ich oddziaływanie na dziecko, młodzież i rodzinę. Działy polityki społecznej: polityka ochrony zdrowia, polityka rodzinna, polityka edukacyjna; Wyzwania dla polityki lokalnej. Ustawa o pomocy społecznej. Rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące dzieci i młodzieży. Problemy dzieci i młodzieży i krytyczna analiza rozwiązań systemowych.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Zna i rozumie w pogłębionym stopniu, czym jest polityka lokalna wobec dzieci i młodzieży. Zna i rozumie zasady polityki lokalnej wobec dzieci i młodzieży. Zna i rozumie założenia teoretyczne polityki lokalnej wobec dzieci i młodzieży. Zna i rozumie zaawansowaną wiedzę ogólną z zakresu polityki społecznej. Zna i rozumie modele polityki społecznej.

Zna i rozumie podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem dzieci i młodzieży w społeczności lokalnej. Zna i rozumie jakich problemów doświadczają obecnie dzieci i młodzież. Zna i rozumie poszczególne działy polityki społecznej odnoszące się do dzieci i młodzieży.

Umiejętności

Potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę, formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy związane z sytuacją dzieci i młodzieży. Potrafi wyszukiwać odpowiednie regulacje prawne dotyczące dzieci i młodzieży z uwzględnieniem rozporządzeni Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę na temat możliwości wsparcia dzieci i młodzieży.

Potrafi komunikować się ze specjalistami zajmującymi się dziećmi i młodzieżą z najbliższego otoczenia tzn. z rodziną, psychologiem, pedagogiem szkolnym, terapeutą do spraw uzależnień, nauczycielami, pracownikami świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, pracownikiem socjalnym, kuratorem sądowym i policją.

Potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się na temat polityki lokalnej, modeli polityki społecznej, zakresów wsparcia dzieci i młodzieży. Potrafi uczyć się. Jest otwarty na zmieniającą się rzeczywistość prawną, społeczną i lokalną.

Kompetencje społeczne

Jest gotów do krytycznej analizy oraz oceny swojej pracy. Jest gotów poznawać nowe rozporządzenia dotyczące wsparcia dzieci i młodzieży oraz oferowanej im pomocy. Jest gotów dostrzegać trudności związane z pracą na rzecz dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym. Jest gotów zasięgać opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiazywaniem problemu.

Jest gotów włączyć się do działań na rzecz rodziny i społeczności lokalnej. Jest gotów dążyć do poprawienia perspektyw edukacyjnych, zawodowych, mieszkaniowych, zdrowotnych oraz socjalnych dzieci i młodzieży.

Jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia roli pedagoga zajmującego się sprawami dzieci i młodzieży w perspektywie polityki lokalnej. Dba oto, aby były przestrzegane ich prawa w instytucjach edukacyjnych oraz poza nimi.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2021-02-22 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Mirosław Szymański
Prowadzący grup: Mirosław Szymański
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/2022" (zakończony)

Okres: 2022-02-21 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć: (brak danych)
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Ul. Szczęśliwicka 40,
02-353 Warszawa
tel: +48 22 589 36 00 https://www.aps.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-9 (2024-12-18)