Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy przedsiębiorczości 10-1F-PPI
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2016/2017

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Zakres tematów:

TEMATY ZADAŃ PROBLEMOWYCH:

Polecenie: Dokonaj analizy podanego tekstu

ZADANIE NR 1

Badanie sytuacji finansowej dotyczy relacji między wykazywanymi w bilansie aktywami, zobowiązaniami i kapitałem własnym podmiotów gospodarczych. Z kolei ocena sytuacji majątkowej dotyczy aktywów przedsiębiorstwa, ich struktury, efektywności wykorzystania oraz czasu cykli obrotowych poszczególnych grup majątku i stopnia płynności aktywów.

ZADANIE NR 2

Analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa przebiega najczęściej dwutorowo: z jednej strony obejmuje badanie podstawowych sprawozdań finansowych (bilansu, rachunku wyników oraz sprawozdania z przepływów finansowych), z drugiej zaś wykorzystuje analizę wskaźnikową (analizę rentowności, płynności oraz zadłużenia przedsiębiorstwa).

ZADANIE NR 3

We współczesnej gospodarce informacja jest traktowana jako jeden z istotnych zasobów organizacji. I jak każdy zasób, jest przedmiotem zarządzania, polegającym po pierwsze na jego pozyskiwaniu, po drugie – na alokacji, po trzecie – na wykorzystaniu. Informacja jest też coraz częściej traktowana jako towar, gdyż posiada wartość i koszt. O ile jednak koszt informacji związany z zarządzaniem jest jednoznacznie określony, o tyle wartość ma charakter względny.

ZADANIE NR 4

Makrootoczenie rozumiane jako „zespół warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa wynikający z tego, że działa ono w określonym kraju i regionie, danym układzie politycznym, prawnym, systemowym itp.” podobnie oddziałuje na wszystkie aktywne w jego ramach podmioty, stwarzając im podobne szanse i podobne zagrożenia. Odmiennie natomiast przedstawia się sytuacja do otoczenia konkurencyjnego, najczęściej rozumianego jako sektor, czyli rynek jednego wyrobu lub grupy wyrobów – substytutów.

ZADANIE NR 5

Czynnikami kształtującymi sytuację finansową przedsiębiorstwa są aktywa i odpowiadające im kapitały, z uwzględnieniem ich wewnętrznej struktury. Zwłaszcza poziom zaangażowanych składników majątku jest ważnym regulatorem efektywności wykorzystywanych zasobów.

ZADANIE NR 6

Kapitał – podobnie jak wykorzystywany majątek – jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na sytuację finansową przedsiębiorstwa, przy czym ważny jest nie tylko jego bezwzględny poziom, ale i struktura. Jest to związane z problemem tzw. optymalnej struktury kapitału. Mając na względzie problemy z płynnością finansową, które w krótkim okresie są najczęstszą przyczyną upadku przedsiębiorstw, istotne jest – obok pytania o cenę zaangażowanego kapitału – również pytanie o jego dostępność.

ZADANIE NR 7

Prowadzisz jednoosobowo działalność gospodarczą. Jaką wybrać formę opodatkowania?

Wybór formy opodatkowania przez zaczynającego kroki przedsiębiorcę jest bardzo istotny, ponieważ wpływa on na wysokość przyszłego podatku (który musimy odprowadzić do Urzędu Skarbowego) jak również na rodzaj i zakres prowadzonych ewidencji księgowych (co ma wpływ na koszty, które poniesiesz zlecając to do biura rachunkowego). 

Wyróżnić możemy 4 rodzaje formy opodatkowania:

- opodatkowanie na zasadach ogólnych,

- opodatkowanie według jednolitej stawki podatku,

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

- karta podatkowa.

ZADANIE NR 8

Biznesplan jest dokumentem, który:

określa i wytycza działalność przedsiębiorstwa w przyszłości,

zawiera obliczenia dotyczące potrzebnych zasobów, przewidywanych kosztów i ocenę ryzyka związanego z inwestowaniem, stanowi podstawę do kontrolowania, czy podjęte działania zmierzają do wytyczonego celu, stanowi podstawę do podejmowania decyzji dotyczących teraźniejszości i przyszłości przedsiębiorstwa.

ZADANIE NR 9

Amortyzacja – nazywana czasami konsumpcją kapitału, oznacza zmniejszenie się wartości dobra kapitałowego w danym czasie w wyniku jego użytkowania lub starzenia się. Najczęściej pojęcie to odnosi się do amortyzacji księgowej.

ZADANIE NR 10

Im wyższa jest wartość wskaźnika rotacji majątku tym cykl produkcyjny jest krótszy lub tym wyższa jest rentowność sprzedaży danego produktu.

ZADANIE NR 11

Granicę opłacalności realnego zatrudnienia wyznacza równość płacy realnej z produkcyjnością krańcową. Oznacza to, że przedsiębiorca zgłasza taką wielkość popytu na pracę, przy której płaca realna równa się przychodowi krańcowemu z pracy.

ZADANIE NR 12

Podstawowym źródłem dochodów państwa są podatki bezpośrednie od dochodów przedsiębiorstw, podatki bezpośrednie od indywidualnych dochodów obywateli oraz podatki pośrednie.

ZADANIE NR 13

W literaturze ekonomicznej powszechnie wyróżnia się trzy rodzaje bezrobocia:

- frykcyjne,

- strukturalne,

- koniunkturalne.

ZADANIE NR 14

Rynek pełni funkcję regulatora procesów gospodarczych

ZADANIE NR 15

Podstawą oceny działalności przedsiębiorstwa są informacje zawarte w jego bilansie oraz w rachunku wyników.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 15:20 - 16:55, sala 3083 (aula A)
Jan Sikora 219/ szczegóły
2 każdy piątek, 9:50 - 11:25, sala 3139 (aula C)
Jan Sikora 253/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek z aulami C
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.0.0-7 (2024-02-19)